Vysluhovanie sviatostí vo farnosti

3. Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti
4. Príprava na sviatosť birmovania
5. Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov
6. Sviatosť zmierenia (spoveď)
7. Vysluhovanie sviatostí chorým (sviatosť zmierenia, pomazanie chorých, Eucharistia)
8. Pohreb

Krst

O krst dieťaťa (0-5 rokov) žiadajú rodičia v kancelárii Kostola Ducha Svätého cez úradné hodiny. Ak bývajú v mimo bratislavskej farnosti, musia priniesť tlačivo „Prepustenie ku krstu“ z farského úradu, kde bývajú. Okrem toho prinesú kópiu rodného listu dieťaťa.
Pri nahlásení krstu sa vypíše „Záznam o nahlásení krstu“, kde nadiktujú potrebné údaje o dieťati, o sebe a o krstných rodičoch.
Krstným rodičom má byť pobirmovaný katolík vo veku minimálne 16 rokov, ktorý je schopný prijať Eucharistiu. Ak je zosobášený, má žiť v usporiadanom kresťanskom manželstve.
Krstíme každú nedeľu – okrem prvej nedele v mesiaci – vždy po skončení farskej omše (cca 12:00) v Kostole Ducha Svätého.
Poučenie pre rodičov a krstných rodičov býva druhú a štvrtú sobotu v mesiaci o 9:00 v Kostole Ducha Svätého.
Je možné požiadať aj o krst vo farskom kostole sv. Kozmu a Damiána.

Manželstvo

O manželstvo žiadajú snúbenci v kancelárii Kostola Ducha Svätého cez úradné hodiny. Ak ani jeden zo snúbencov nebýva v bratislavskej farnosti, musia priniesť „Licenciu na sobáš“ z farského úradu ženícha alebo nevesty (stačí jeden z nich). Úmysel uzatvoriť manželstvo musia oznámiť minimálne 3 mesiace pred zamýšľaným termínom sobáša.
Pri nahlásení sobáša vyplnia s kňazom sobášnu zápisnicu. Okrem toho prinesú krstné listy, ktoré majú byť najviac 3 mesiace staré a prinesú tiež vyplnenú a opečiatkovanú civilnú zápisnicu z Miestneho úradu Karlova Ves.
Sobášime ľubovoľnú sobotu okrem adventného a pôstneho obdobia v čase medzi 9:00 a 16:30 v obidvoch kostoloch (Kostol Ducha Svätého, farský kostol).

Od roku 2017 prebieha príprava na sviatosť manželstva vo farnostiach bratislavskej arcidiecézy v jednotnom formáte. Všeobecné informácie o témach prípravy nájdete na stránke domanzelstva.sk. V našej farnosti je kurz v rozsahu piatich stretnutí.

Jarný kurz prípravy na manželstvo v našej farnosti začína v stredu 15. februára 2023 o 18:00 v spoločenskej miestnosti v Kostole Ducha Svätého, ďalšie stretnutia tohto kurzu sú následne 1. marca, 8. marca, 15. marca a 22. marca vždy v čase od 18:00-21:00.

Témy jednotlivých stretnutí sú nasledovné:
1. stretnutie - 15.2.2023
0: Úvod a vzájomné zoznámenie všetkých účastníkov
1: Povolanie k manželstvu, predpoklady dobrého manželstva
2. stretnutie - 1.3.2023
2: Rozdielnosť muža a ženy
3: Manželská láska
3. stretnutie - 8.3.2023
4: Komunikácia v manželstve a riešenie konfliktov
5: Kresťanská viera
4. stretnutie - 15.3.2023
6: Kresťanská mravnosť a kresťanský životný štýl v rodine
7: Zodpovedné rodičovstvo, prirodzené metódy plánovania rodičovstva
5. stretnutie - 22.3.2023
8: Príprava na rodičovstvo a výchovu detí
9: Sviatosti, sviatosť manželstva

Prihlasovanie na kurz prípravy na manželstvo prebiehajúci vo februári a marci 2023 je ukončené. Informácie o prihlasovaní na najbližší kurz budú zverejnené v dostatočnom predstihu.

Príprava na krst, spoveď a prvé sväté prijímanie – školopovinné deti

Príprava prebieha na školách v rámci vyučovania náboženskej výchovy. Sviatosti sú deťom vyslúžené vo veľkonočnom období.

Príprava na sviatosť birmovania

Vyhlasujeme prípravu ku prijatiu sviatosti birmovania pre ôsmakov ZŠ a starších. Prihlášku nájdete na na tomto odkaze. Vyplnenú prihlášku treba odovzdať do konca júna 2023 v sakristii kostola Ducha Svätého. Prvé stretnutie birmovancov bude v piatok 8. septembra 2023 na večernej svätej omši o 18:00 v kostole Ducha Svätého.

Príprava na sviatosti (krst, birmovanie, Eucharistia) – starší ako 14 rokov

Prihlasovanie – cez letné prázdniny (júl, august) v kancelárii Kostola Ducha Svätého alebo v sakristii po večernej omši.
Príprava – formou týždňových stretnutí s kňazom alebo katechétom počas školského roka v Kostole Ducha Svätého.
Sviatosti sú vyslúžené na Veľkú noc.

Sviatosť zmierenia (spoveď)

Spovedáme v pracovných dňoch cca 30 min pred svätými omšami. Ak je to možné, spovedáme aj počas večernej omše. V prvopiatkovom týždni spovedáme vo štvrtok a piatok už od 17:00, počas omše aj počas adorácie.

Chorých a nevládnych navštevujeme každý prvý piatok v mesiaci doobeda alebo podľa individuálneho dohovoru. Nahlásiť chorých môžete kedykoľvek cez e-mail, telefón alebo osobne v kostole alebo v kancelárii.

Pohreb

Pochovávame len na starom dúbravskom cintoríne. Pri nahlásení pohrebu treba priniesť „List o prehliadke mŕtveho“. Prosíme, aby ste termín pohrebu dohodli najprv osobne s kňazom.